Обожавам чийзкейк. Вероятно не съм единствената. Още повече сега, когато по сергиите започват да шарят повече сезонни плодове …очите и устата ми се пълнят за тях. Ягодите са ми пръв предшественик на лятото…Черешите го заковават официално. За тях мога да говоря с часове, като с някой обект на желанието на първа среща, продължително, без да свалям влажни очи и с жадна охота…. 😂
С тези две червени плодчета, се запознах отблизо мнооооооого отдавна, когато бях дете и прекарваме лятото на вилата на баба и дядо …и нямаше по-голяма забава от това, да чакаш ягодите да станат достатъчно червени, за да ги откъснеш … всички деца се състезавахме кой ще откъсне най-голямата ягода и коя ще е най – сладка …. Съвсем до скоро баба и дядо носиха пълни купи, които на свой ред Вивата омиташе още докато ги държи в ръцете си и благодари…Нещо като работата с топлия хляб…никога не можеш да му устоиш, без да го зачоплиш. Малко коричка, после малко средичка ииииии докато се усетиш, си отишъл в краешника…
Тези дни стана рязко топло и определено на човек му с е иска по-малко да пали горещата фурната и да стои близо около нея за час, два, докато навън това слънце …О,Боже това Слънце е Н.Е.У.С.Т.О.И.М.О! Вече в главата ми се въртят сладоледи, сорбета … бяло вино …мнооооооого бяло вино , просеко, отблясъците на слънцето в морето и онзи бриз който съществова сааааааааааааааамо лятото и заради който, вечерите са тъй шеметни.
Чийзкейка, който правя е лесен и можеш с почти затворени очи да го направиш и после да ти бъде хладен другар от сутрин до вечер…. Например, вчера когато се прибрах …. бях тоооооолкова уморена, единственото което ми беше в главата е совиньона в хладилника и едно парче чийзкейк за разкош. Да се опъна в меките възглавници на дивана и да се радвам на покой, даваха „Добра година“ с Ръсел Кроу и Марион Котиар и сякаш ми дойде като по поръчка…Жесток филм , ако си падате по романитични истории във Франция насред великолепно шато …това е вашият филм … и изобщо европейското кино- Италия и Франция ми е любимо. Имат жестоки комедии 😀
Та да се върнем на главния герой в поста

ЯГОДОВ ЧИЙЗКЕЙК
За основата
- 360 гр какаови бисквити
- 125 гр краве масло
За чийзкрема
- 700 гр рикота
- 400 гр заквасена сметана
- 30 гр желатин
- 300 гр ягоди
- 100 гр пудра захар
- 50 гр кафява захар
- сока на 1/2 лимон
- 1 ванилия
Начин на приготвяне:
Натрошавам бисквитите, добавям разстопеното масло. Разстилам равномерно във форма с подвижно дъно и оставям в хладилника да стегне, докато правя крема.
За крема …В бледнер смилам ягодите със сока на лимона и кристалната захар. След което ги поставям на котлона на бавен огън, докато сместа заври и оставям няколко минути. Отдръпвам и оставям да се охлажда. През това време разтварям желатина ( използвам на dr. Oetker ) , когато набъне го добавям в ягодовия сироп.
В купа смесвам последователно цялото количество рикота, заквасена сметана,пудра захар и ванилията. След което, добавям ягодовата смес, когато е достигнала стайна температура. Разбърквам добре. Вадя формата от хладилника, изсипвам сместта в нея, покривам я със стреч фолио и я оставям да стегне за няколко часа… За финал декорирам с подръчни материали…останалите ягодки , малко бисквити Амарети които намерих в шкафа ..
И …Voila..чудна хладна ягодова свежест..
